piątek, 10 marca 2017

Z naszych dziejów - Nasi żołnierze AK z Ziemi Czerwińskiej

Po naszej ostatniej publikacji poświęconej 75 rocznicy utworzenia Armii Krajowej (AK) na nasz telefon kontaktowy dzwoniły osoby, które są potomkami, bądź krewnymi Naszych Żołnierzy AK. „… Przypominajcie o Nich, bo wpisując się na ochotnika w szeregi konspiracyjnych struktur AK ryzykowali swoje młode życie, by walczyć o wolność Naszej Ojczyzny” – podkreślali w swych wypowiedziach.
Przypominamy zatem ich nazwiska cytując fragment książki Janusza Leszka Żabowskiego pt. „Płońska konspiracja patriotyczna 1939-1956” Tom X Biblioteczki „Szczerbca”, Warszawa 2003, rozdział III, str.56.

„W skład Ośrodka „Fala” wchodziły trzy placówki: Sielec, Wychódźc i Naruszewo. Komendantem Ośrodka był Eugeniusz Kozera „Mazur” a szefem oddziału II – Zygmunt Zdziarski „Pająk”.Największą w Ośrodku „fala” była Placówka Sielec (z siedzibą w Czerwińsku). Jej komendantami byli: Jan Trzeciak „Włodzimierz” z Garwolewa i Eugeniusz Kozera „Mazur”. Wśród aktywnych działaczy konspiracyjnych należy wymienić: Jana Ciszewskiego „Płomienia” z Czerwińska, Tadeusza Trzeciaka „Śmiałego” i Henryka Trzeciaka „Twardego” z Garwolewa, Henryka Jóźwika „Zawieję” i Mieczysława Jóźwika „Lubania” z Boguszyna, trzech braci Jamków (w tym Jana „Nalota”) z Boguszyna, Zenona Krysiewicza z Czerwińska. Wspomnieć też należy: Stanisława Bojanowskiego „Amazonkę”, Józefa Talara „Panterę” z Boguszyna, Franciszka Jędrzejowskiego „Smerzaka” z Miączynka, Wacława Cabana „Strzałę” z Parlina, Ryszarda Kozerę, Eugeniusza Krucza i Juliana Włoczewskiego z Czerwińska.Drugą w Ośrodku „Fala” była Placówka Wychódźc (z siedzibą w Goławinie). Jej komendantem był Józef Drężek „Selim”, pełniący jednocześnie funkcję kuriera z komendą Podokręgu w Warszawie. Wśród aktywniejszyczh działaczy konspiracyjnych należy wymienić: Janinę Zychalak „Marię” i Wacława Zychalaka „Brzóżkę” z Wychódźca, Henryka Perzanowskiego „Rybkę” z Wychódźca, Kaziemierza ZYchalaka „Twardego” z Wychódźca, Włodzimierza Bocheńskiego „Pokrzywę” i Stanisława Kamińskiego z Gawarca, Michała Szymańskiego z Wilkowca, Józefa Liberka ze Zdziarki, Stanisława Ragu z Przybojewa i Mieczysława Sawickiego z Wygody Smoszewskiej.”
Przytoczony fragment nie zawiera wszystkich nazwisk Naszych Żołnierzy AK, bo jest ich więcej. Prosimy o Państwa wspomnienia rodzinne, o fotografie z tamtych lat i o nazwiska…, po to by przemijający czas nie zasnuł ich mgłą zapomnienia. Prosimy o wsparcie inicjatywy uczczenia ich pamięci, o dalsze kontakty, o cenne rady i wskazówki. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz