czwartek, 9 lutego 2017

Mała architektura sakralna - Figura Chrystusa przy Bazylice Czerwińskiej

Drugim w hierarchii wagi i wartości historycznej obiektem tzw. „małej architektury sakralnej” jest zapewne figura Chrystusa stojąca po lewej stronie dzwonnicy, zwanej też Bramą Opata Kuli lub też Bramą Opata Rafała. Figura ta, wiąże się z 500 – tną rocznicą zwycięstwa nad Krzyżakami pod Grunwaldem w 1410 roku.
Rocznica ta przypadła jednak na rok 1910, kiedy to Polska była jeszcze pod zaborami. Tylko w zaborze austriackim udało się upamiętnić ją wzniesieniem w Krakowie pomnika zwycięzcy spod Grunwaldu - króla Władysława Jagiełły. Inicjatorem budowy tego pomnika był wieki polski muzyk, kompozytor, polityk i patriota IGNACY PADEREWSKI.
Pamiętajmy też o tym, że z podobną inicjatywą wyszedł ówczesny proboszcz parafii Czerwińsk nad Wisłą, ksiądz kanonik EUGENIUSZ GRUBERSKI, wraz z lokalną społecznością parafialną. Pomnik miał stanąć w miejscu gdzie według lokalnej tradycji odprawiano uroczystą mszę odpustową Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Było to dnia 2 lipca 1410 r. tj, w okresie koncentracji w Czerwińsku wojsk polsko – litewskich zmierzających na Krzyżaków. Do uczestników tej mszy z udziałem króla Władysława Jagiełły, księcia Litwy Witolda, wielu innych książąt i dowódców chorągwi zbrojnych oraz licznie zgromadzonego rycerstwa podniosłe kazanie wygłosił właśnie z tego miejsca ówczesny biskup płocki JAKUB KURDWANOWSKI. Tak pisze o tym wydarzeniu kronikarz i dziejopisarz z tych czasów JAN DŁUGOSZ: „… Jakub zaś biskup płocki, jako pasterz diecezji, po odprawionym uroczyście nabożeństwie, miał kazanie w języku polskim do całego wojska, licznemi tłumy zgromadzonego, a jako mąż uczony i wymowny, rozwiódł się obszernie o sprawiedliwej i niesprawiedliwej wojnie, wskazując licznymi i przekonywującymi dowodami, że wojna zamierzona przez Króla z Krzyżakami była słuszną i sprawiedliwą.”
Niestety inicjatywy budowy pomnika króla Władysława Jagiełły nie udało się wcielić w życie. Zaborcze, rosyjskie, carskie władze nie wyraziły zgody na budowę takiego pomnika. Zatem zamiast pomnika króla zwycięzcy, wzniesiono pomnik, figurę Chrystusa zwycięzcy… nad śmiercią. Pomnik zbudowany jest z wielkich granitowych głazów narzutowych, a wieńczy go Figura Chrystusa dźwigającego Krzyż, co było też symbolem naszej niewoli narodowej! Odsłonięty został w 500-tną rocznicę wiktorii grunwaldzkiej i wydarzeń z nią związanych mających odniesienie do Czerwińska, tj. koncentracji wojsk, przemarszu oddziałów po moście łyżwowym pod Czerwińskiem i mszy z dnia 


2 lipca 1410 r.

Jak powinniśmy upamiętnić to historyczne wydarzenie?

foto: Marcin Łątka


foto: Marcin Łątka


foto: Marcin Łątka

foto: Marcin Łątka


foto: http://www.katedraplock.pl

Ks. Kanonik Eugeniusz Gruberski (1870-1922), 
pomysłodawca budowy Figury Chrystusa w Czerwińsku nad Wisłą.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz