piątek, 10 marca 2017

Z naszych dziejów - Onufry Lewocki - budowniczy Chociszewa

Niedawno przedstawiliśmy Państwu dzieje rodu Żółtowskich - ostatnich dziedziców Chociszewa. Mamy nadzieję, że rozbudziliśmy ciekawość naszych czytelników. Teraz bowiem chcielibyśmy zagłębić się dalej w historię tej miejscowości. Ktoś nierozsądny mógłby powiedzieć, że skoro coś wydarzyło się dawno to nie warto o tym wspominać. Jednak często bywa tak, że zdarzenia z przeszłości wpływają w sposób istotny na teraźniejszość. Tak właśnie jest w przypadku Chociszewa, które swój obecny kształt zawdzięcza w ogromnym stopniu dawnym dziedzicom - rodzinie Lewockich. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł, a także następne publikacje pozwolą Państwu docenić wkład tej rodziny w rozwój wsi.

Z naszych dziejów - Nasi żołnierze AK z Ziemi Czerwińskiej

Po naszej ostatniej publikacji poświęconej 75 rocznicy utworzenia Armii Krajowej (AK) na nasz telefon kontaktowy dzwoniły osoby, które są potomkami, bądź krewnymi Naszych Żołnierzy AK. „… Przypominajcie o Nich, bo wpisując się na ochotnika w szeregi konspiracyjnych struktur AK ryzykowali swoje młode życie, by walczyć o wolność Naszej Ojczyzny” – podkreślali w swych wypowiedziach.

środa, 8 marca 2017

Szanowne Dziewczęta i Panie!


Wielce radzi jesteśmy, iż 8 marca – Dzień Kobiet – daje nam sposobność i okazję, by móc przesłać wszystkim Wam całą MOC najlepszych życzeń zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności oraz spełnienia wszystkich marzeń – nawet tych najskrytszych. 
Szczególnie serdeczne i gorące życzenia ślemy dla naszych Czytelniczek, które do nas dzwonią, piszą, przesyłają polubienia i wpisują posty.

wtorek, 14 lutego 2017

Z naszych dziejów - 75 rocznica utworzenia Armii Krajowej (AK)

Armia Krajowa (AK) to największa polska organizacja konspiracyjna działająca na terenach okupowanej Polski w okresie II wojny światowej. Powstała 14 lutego 1942 r., tj. 75 lat temu, w rezultacie przekształcenia Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) i scalenia różnych konspiracyjnych organizacji zbrojnych walczących z okupantami Polski.

poniedziałek, 13 lutego 2017

Z naszych dziejów - Historia Rodziny Żółtowskich w Chociszewie.

Ziemia Czerwińska to nie tylko malowniczy, nadwiślański, nizinny krajobraz, oraz obiekty sztuki sakralnej, ale także piękne dworki, kryjące w sobie bardzo bogatą, wielobarwną historię. Możemy pochwalić się jakże urokliwym dworkiem w Miączynie, Chociszewie, czy Kucharach Skotnikach. Jakiś czas temu staraliśmy się przybliżyć Państwu w pobieżnym skrócie historię miączyńskiego majątku. Dziś chcemy skupić się na siedzibie obecnej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chociszewie. Większości z nas chociszewski dworek kojarzy się właśnie ze Szkołą Podstawową. Ten dziewiętnastowieczny dwór kryje w swych murach jednak znacznie więcej tajemnic.

czwartek, 9 lutego 2017

Lokalna prasa o poszukiwaniach mogiły powstańców styczniowych

Poszukiwania mogiły powstańców styczniowych zainteresowały prasę lokalną z naszego terenu. Zapraszamy do zapoznania się z tekstami.

Z naszych dziejów - tajemnica figurki w Raszewie - relacja w TVP Warszawa!

22 stycznia obchodziliśmy 154 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W tragiczne losy powstania wpisał się chlubną historią walki o wolność oddział wyszogrodzko-czerwiński. W lipcu 1863 roku został otoczony i rozbity w potyczce pod Raszewem. Nieopodal pola bitwy miejscowa ludność pochowała poległych powstańców w zbiorowej, bratniej mogile.

Z naszych dziejów - Czy uda się odnaleźć mogiłę powstańców styczniowych?

Nasza gmina ma bardzo bogatą historię. Przedstawiliśmy jej związek z powstaniem styczniowym, które w dalszych dziejach Naszej Ojczyzny było owym „… źródłem niepodległości”. Okazuje się, że mieliśmy nie tylko powstańczy, partyzancki oddział dowodzony przez PIOTRA ŁUSZCZEWSKIEGO, ale także mamy gdzieś pod Raszewem zapomnianą i wymazaną z ludzkiej pamięci mogiłę powstańców. Czy uda się odnaleźć to miejsce i tą figurkę ustawioną na mogile Naszych Bohaterów?

Mała architektura sakralna - Figura Chrystusa przy Bazylice Czerwińskiej

Drugim w hierarchii wagi i wartości historycznej obiektem tzw. „małej architektury sakralnej” jest zapewne figura Chrystusa stojąca po lewej stronie dzwonnicy, zwanej też Bramą Opata Kuli lub też Bramą Opata Rafała. Figura ta, wiąże się z 500 – tną rocznicą zwycięstwa nad Krzyżakami pod Grunwaldem w 1410 roku.

Z naszych dziejów - Powstanie styczniowe na ziemi czerwińskiej – 1863-1864.

22 stycznia 1863r. tj. 154 lata temu wybuchło najtragiczniejsze w dziejach Naszej Ojczyzny powstanie narodowe nazwane od daty jego rozpoczęcia POWSTANIEM STYCZNIOWYM. Do nierównej walki z carskim, rosyjskim zaborcą stanęli polscy patrioci oraz młodzi mężczyźni zagrożeni „branką”, tj. przymusowym poborem do wojsk carskich, zarządzonym w nocy z 14 na 15 stycznia 1863r. Wspominając tą rocznicę i bohaterów tych tragicznych wydarzeń pamiętajmy także o tym, że ówcześni mieszkańcy Naszej Gminy też brali udział w walkach powstańczych. Na wieść o ogłoszeniu „branki”, a potem o wybuchu powstania narodowego o wolność i niepodległość zaciągali się do powstańczych oddziałów.

Z naszych dziejów - Pacyfikacja ziemi czerwińskiej podczas I wojny światowej.

Dziękujemy za Państwa miłe polubienia, telefony i podsuwanie tematów do dalszych publikacji. Wśród nich były sugestie, że skoro przypominamy okres I wojny światowej, to powinniśmy przypomnieć dramatyczną pacyfikację naszych wsi dokonaną przez carskie, rosyjskie wojska. Zatem wspominamy o tych faktach w wielkim skrócie.

Mała architektura sakralna - Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem

Prezentacja obiektów, tzw. „małej architektury sakralnej" z terenu naszych parafii musi siłą rzeczy rozpocząć się od obiektu najważniejszego. Jest nim zapewne Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem jaka stoi od 1916 roku przed wejściem głównym do Bazyliki Czerwińskiej.

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Z naszych dziejów - Czy uda się przywrócić pamięć o czerwińskich bohaterach?

Liczne telefony Państwa powodują, iż tą sprawę przedstawiamy jako pierwszą. Zbliża się bowiem 100-tna rocznica odzyskania niepodległości po dramatycznej i bolesnej egzystencji wielu pokoleń Polaków pod trzema zaborami. Przed II wojną światową w 1938 roku nieopodal frontowej, południowej ściany budynku Szkoły Podstawowej w Czerwińsku nad Wisłą wzniesiono pomnik-obelisk. Upamiętniał on mieszkańców ówczesnej Gminy Sielec, którzy jako żołnierze Wojska Polskiego polegli w walkach o wolność i niepodległość Naszej Ojczyzny w latach 1918-1920. Był to ustawiony na cokole wielki głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą nazwiska 15-tu naszych Bohaterów poległych za Ojczyznę. Z relacji osób sięgających pamięcią do tych czasów wiemy, że przetrwał on okupację hitlerowską choć

Z naszych dziejów - nowy cykl historyczny

Mamy już połowę grudnia. Za nami słotna i deszczowa jesień, a niebawem zawita do nas zima. Wszyscy mamy więcej czasu i długie wieczory spędzone w rodzinnym gronie także przed telewizorem i laptopem. Czy nie warto by je urozmaicić okruchami historii z dziejów naszej małej Ojczyzny – naszej gminy? Zespół historyków i miłośników naszej lokalnej historii pragnie zaprosić Państwa do wspólnego redagowania cyklu historycznych pogadanek, pt. „Z NASZYCH DZIEJÓW”.

Płońszczak o naszej inicjatywie

Chcą zrekonstruować pomnik i apelują o pomoc

Inicjatywa odbudowy pomnika ku czci poległych w walkach o niepodległość w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1918-1920

Tegoroczne Święto Niepodległości to 97 rocznica odzyskania przez Nasz Kraj i Naród wolności po ponad 100-letniej niewoli i trudnej egzystencji Polaków znajdujących się pod zaborami. To także dziesiątki tysięcy ofiar, bohaterów poległych w powstaniach o wolność, w wojnach napoleońskich, w walkach „o wolność naszą i waszą” na frontach I wojny światowej i w końcowych już walkach o niepodległość w latach 1918-1920, głównie w wojnie polsko – bolszewickiej. W tych ostatnich latach zginęli także Mieszkańcy Naszej Gminy.

Gmina Czerwińsk nad Wisłą również uczci 71 rocznicę Powstania Warszawskiego

W tym roku do obchodów 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego włączy się także gmina Czerwińsk nad Wisłą. Na budynku Urzędu Gminy zawisną flagi narodowe, a o godzinie „W” w Czerwińsku nad Wisłą zawyje syrena. Gmina Czerwińsk nad Wisłą odda w ten sposób cześć i hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, największego narodowego zrywu w walce o wolność Polski w okresie II wojny światowej. 

70 rocznica wybuchu II wojny światowej … także i dla Ziemi Czerwińskiej

70 lat temu 8 maja 1945 roku na berlińskim przedmieściu Karlhorst został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. W Europie zakończyła się wojna, którą rozpętały hitlerowskie Niemcy w celu podboju całej Europy. Pamiętajmy o tym, że polski wkład w to zwycięstwo był ogromny. W ostatniej fazie II wojny światowej Polacy stanowili po: ZSRR, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czwartą potęgę wojskową na europejskich frontach walk z niemiecką potęgą militarną. Polscy żołnierze walczyli na wszystkich europejskich frontach, a w okupowanym kraju toczył się wielki konspiracyjny czyn zbrojny „Polski Podziemnej” , w szczególności Armii Krajowej. Pochylmy głowy nad tymi którzy za Naszą Ojczyznę oddali swoje życie. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !.

Było... nie minęło Klejnot w Wiślanej koronie

Czerwińsk nad Wisłą – z tą miejscowością wiąże się wiele zagadek. Jedną z historii jest tajemniczy pobyt templariuszy w Czerwińsku i przypuszczenie, że to właśnie tu mogły zostać ukryte skarby templariuszy ewakuowane z Francji. Także tu, w okolicach klasztoru Salezjanów jeden z kapłanów wskazał miejsce, w którym mogą być ukryte chorągwie i pamiątki zdobyte pod Beresteczkiem.

Lokalna prasa o wizycie ekipy programu "Było nie minęło"

Płońszczak

Gość Płocki

Czerwińsk nad Wisłą od zawsze jest związany z Wisłą

Już sama nazwa naszej miejscowości dobitnie potwierdza ścisły i nierozerwalny związek Czerwińska z Wisłą, który istnieje od wieków. Ta obecnie cicha i spokojna osada malowniczo położona na wysokim prawym brzegu Wisły początkami sięga mrocznych dziejów powstania i tworzenia się państwa polskiego. Najstarsza pisana wzmianka źródłowa o Czerwińsku nad Wisłą pochodzi bowiem z 1065 roku tj. równe 950 lat temu. Skoro o Czerwińsku pisze się w tzw. Falsyfikacje Mogileńskim, w którym to nasza osada wymieniona jest wśród uposażeń Benedyktynów z Mogilna, to śmiało możemy wnioskować, że powstała znacznie wcześniej, zapewne ok. 1000 lat temu. 

sobota, 21 stycznia 2017

Spotkanie założycielskie Społecznego Komitetu Bezpieczeństwa i Rozwoju Ziemi Czerwińskiej.

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 26 kwietnia 2015 r. został powołany do życia Społeczny Komitet Bezpieczeństwa i Rozwoju Ziemi Czerwińskiej . Inspiracją do powołania tegoż Komitetu były starania mieszkańców sołectw: Wychódźc, Wilkówiec i Miączyn o przebudowę wału przeciwpowodziowego i drogi wojewódzkiej nr 565 na odcinku Chociszewo – Wychódźc wiodącej do terenów zagrożonych powodzią. Okazało się wówczas, iż niezwykle ważnym elementem składowym tych działań będą także starania o odbudowę prawie już całkowicie zniszczonej infrastruktury budownictwa wodnego chroniącego prawy brzeg Wisły przed podmywaniem.